Kredi Çekmek İçin Maaş Bordrosu Kaç Aylık Olmalı

“ Kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı ” sanırım bankalardan kredi çekmek için başvuru yapmadan önce ilk aklımıza gelen sorulardan birisidir.

Merak etmeyin sayın okurlarımız aşağıdaki metini okuduğunuz takdirde kredi almama gibi bir ihtimaliniz olmayacak.

“ Kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı ” sanırım bankalardan kredi çekmek için başvuru yapmadan önce ilk aklımıza gelen sorulardan birisidir.

Merak etmeyin sayın okurlarımız aşağıdaki metini okuduğunuz takdirde kredi almama gibi bir ihtimaliniz olmayacak.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı sorunuza karşılık standart bir düzenlemesi bulunmamaktadır.

Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( bundan sonra BDDK olarak kısaltacağım) bankalara, “Kredi verirken müşterilerden şu kadar ay sigortalı olmalı ya da sigortası kesinlikle bulunmalı” gibi bir tebliğde bulunmamıştır.

Burada karar veren tek kurum bankaların kendisidir. Bankalar bu kararı risk iştahları doğrultusunda değiştirebilirler.

Bazen TV ya da diğer yayın organlarında görürsünüz “Belgesiz Kredi” “Gelir Belgesiz Kredi” “Krediniz Hazır” gibi bankalar özel kampanyalar yapmaktadır.

Şuan söylendiğinizi hissediyor gibiyim. Kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı diye soruyorum, siz bana nelerden bahsediyorsunuz.

Sayın okurumuz söylemek istediğimiz tam da bu oluyor. Diyoruz ki bankalar müşterilerinden illa ki;

 • Kredi çekmek için maaş bordrosu 1 yıllık olmalı
 • Kredi çekmek için maaş bordrosu 6 aylık olmalı
 • Kredi çekmek için maaş bordrosu 3 aylık olmalı
 • Kredi çekmek için maaş bordrosu 1 aylık olmalı

Gibi şartlar koşmayabilir. Hatta sadece kimlik belgenizle kredi verebilir demek istiyoruz.

KKB puanı dediğimiz kredi puanı sisteminde, eğer bankanızın belirlediği kredi puanına sahipseniz, sizden hiçbir gelir belgesi ya da bordro talep etmeden kredi verebilir.

Bankalar tabi ki sadece gelir belgesiz kredi vermiyor. Bazen arada kaldığı dönemlerde ya da kampanyalarının bulunmadığı dönemlerde gelir belgesi talep edebilmektedir.

Arada kaldığı dönemler ile anlatmak istediğimiz, kredi puanınızın yeterli düzeyin altında ama kredi verilemeyecek kadar da düşük olmadığı durumlardan bahsediyoruz.

Gelir belgesi talep edilen dönemlerde başvuru yaptığınız bankanın hangi banka olduğu çok önemli!

Örneğin Devlet Bankaları (Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank) özel sektör çalışanlarına kredi vermeyi çok fazla tercih etmeyen bankalardır. Dolayısıyla eğer özel sektör çalışanı iseniz ilk tercihinizi bu bankalardan yana kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü bu grup bankaların kredi müşterileri, ağırlıklı olarak maaş anlaşmasının olduğu kurum ve kuruluşlar ya da emekli müşterilerdir.

Özel sektör müşterilerini, maaş anlaşması yok ise bu bankalar alacaklarını tahsil edememe korkusundan dolayı tercih etmemektedir.

Tercihinizi ilk olarak özel bankalardan yana kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Çünkü daha önceki yazılarımızda da bu konuya değinmiştik ama kısa bir özet geçeyim sizlere.

Şunu diyebilirsiniz “İstediğim bankaya başvururum olmazsa başka bankaya, olmazsa başka bankaya….”

Tabi ki yapabilirsin sayın okurum. Ancak emin olun iş o zaman Kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı nın dışına çıkar. O zaman Çok fazla kredi başvurusu yapmak kredi puanımı düşürür mü? Konusuna hızlı geçiş yapmanızı sağlar ki. Bu da kredi çekmek için bekleyeceğiniz sürenin, uzun bir süre sonrasına yani başka baharlara kalmasına sebep olur.

Çünkü sayın okurum, çok fazla kredi başvurusu yapmak, bankalar nezdinde önemsenen konulardan birisidir. Bu yüzden kredi başvurusunda nokta atışı yapmanız gerekiyor. Yani gittim, başvurdum, onaylandı ve aldım. Size kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı diye sorduğunuz da, 3 aylık olmalı ya da 5 aylık olmalı diye yazar, bu makaleyi hazırlamış olurduk. Ancak emin olun sadece iş kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı ile bitmiyor.

Size en kısa sürede ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı anlatmak ve yol göstermek amacıyla buradayız.

Burada ki bilgiler piyasada ki elde ettiğimiz tecrübelerin birikimidir. Emin olun bütün yazılarımızın doğruluk payı vardır.

Ufak bir not ve kendimizi övme kısmı oluşturduktan sonra konumuza geri dönelim.

Özel bankalar konumları gereği kar amacı ve risk iştahı yüksek kurumlardandır. Bundan dolayı kredi almak isteyen müşterilerden mevzuat ve prosedürlerinde esnemeler yapabilmektedirler.

Bankalarda ki genel prosedür(bankalar arası değişiklik gösterebilir) maaş bordrolarının en az 3 aylık olması yönündedir.

Ancak yukarıda parantez içinde belirttiğim üzere, bu durum bankadan bankaya değişebilmektedir.

Yarın banka şubesine gittiğinizde, kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı diye sorduğunuzda 6 ay cevabı alırsanız, ŞAŞIRMAYIN 🙂

Ama size bir sır vereyim yüzde doksan kredi çekmek için 3 aylık sigorta ister.

Neden bankalar kredi vermek için sigorta süresi şartı koşuyor? Diye sorabilirsiniz.

Emin olun bunun bir sebebi var. Ülkemizde o kadar çok mevzuatından boşluklarından yararlanmak isteyen insan var ki. Borcunu ödememek için alan çevrenizdeki insanları bir düşünün.

Bankalar geçmiş dönemlerde çok fazla kredi kullandırdılar. Hem de hiç sorgusuz sualsiz. Bundan faydalanan birçok insan kredisini hiç ödemedi ve kırmızı çizgi yani yasal takip e düştüler.

Bundan zararı büyük olan bankalar kıstaslarını gün geçtikçe yaşadıklarından ders çıkararak değiştirdiler.

Eskiden eş dost ahbap referansı ile sadece kredi kullandırılıyordu. Müşteri kredi puanı, gelir belgesi vs. hiçbir unsur yoktu. Tabii olarak bu durumda bankalar, referans vereni suçlayamadılar ve tahsil etmekte zorlandılar.

Gelelim konumuza neden sigorta süresini önemsiyor bankalar?

Şöyle ifade edelim. Geçmiş yıllarda kredi çekmek için sadece sigortalı olması yetiyordu. 1 aylık sigortalı olması hatta sadece sigorta girişinin yapılmış olması bile yeterliydi. Ancak bunun kullanmak isteyen bir grup yukarıda tanımladığım insanlar, bir tanıdığının işletmesin de sigorta girişi yaptırıp kredi kullandılar. Kullandıkları bu kredileri de geri ödemediler.

Bir diğer örnekte, insanların çalışma hayatının uzun mu yoksa kısa vadeli mi olduğudur. Örnek vermek gerekirse çevrenizdeki insanlardan uzun süredir aynı iş yerinde çalışan bir kişiye mi borç verirsiniz, yoksa her ay iş değiştiren bir kişiye mi borç verirsiniz?

Sürekli iş değiştiren bir kişinin geliri de düzenli olmayacağı için tabi ki geri ödeyemeyeceğini düşünerek vermek istemezsiniz.

Bankalarda bunu göz önüne alarak, vermiş oldukları krediler üzerinde çalışmalar yaptılar. Yapılan analiz ve istatistikler sonucunda, müşterilerin aynı kurumda ne kadar uzun süre çalışırsa kredi ödeme alışkanlıkları da aynı paralel de izleniyor.

Yani sayın okurum, kusura bakma ama anlatmak istediğimiz “Banka YAŞ TAŞA basmak istemiyor!”

Piyasa da ki birçok banka 3 aylık maaş bordrosunu yeterli bulabilir. Ancak bazen 6 ay da isteyebiliyor.

Hatta aynı banka bile belirli zaman dilimlerinde, bu kuralını değiştirebilir. Çünkü bankalar yukarıdaki açıklamalarda da belirttiğimiz üzere kar amacı güden kurumlardır. Kar amacı güden bütün işletmeler zaman zaman risk iştahlarını da artırabilir ya da azaltabilirler.

Risk iştahını yükselten bir banka bu kuralı tamamen “0” a indirebilir. Yani bir kampanya ile sadece kredi puanına bakarak hiç gelir belgesi istemeden sadece kimlik belgesi ile kredi kullandırabilir.

Sen bu yazıyı okuyup kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı diye düşünürken hiç gelir belgesi olmaksızın kredi veren bir banka olabilir.

Yapmamız gereken öncelikle kredi puanımızı öğrenmek, sonra kredi çekmek için gerekli belgelerin neler olduğunu incelemek olmalı.

Kredi puanımı nasıl öğrenebilirim? Derseniz eğer. Konuya ilişkin daha önce yazı hazırlamıştım. Ancak kısa bir özet yapayım siz okurlarıma. Sayfa sayfa gezmenizi istemem.

Kredi puanını iki şekilde öğrenebilirsiniz. Birinci yöntem ücretli bir yöntemdir. Sakın ama sakın internette dolaşan ücretsiz kredi puanı öğrenme sayfalarına güvenmeyin. Hatta www.google.com sayfasından bu konuyu aramayın. Çünkü başlıkta açılan konu ve sayfaların tümü yalandır.

Kredi puanınızı öğrenmeniz için devletin tek yetkilendirdiği kuruluş findekstir. Web sayfası www.findeks.com dur. Bu internet sayfası haricinde hiçbir internet sayfası ücretli ya da ücretsiz size bu hizmeti sunamaz. Sakın kimlik bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi bu web sayfası haricinde bir yerde konuya ilişkin paylaşmayınız. Düşünün devlet bir kuruluşa bunu veriyor ve bu kuruluş ücret karşılığı hizmet veriyor. Nasıl başka bir sayfa bunu ücretsiz size sunabilsin ki? Ya da neden sunsun?

İkinci yöntem ise tamamen sizin kişisel becerinize kalmış bir yöntem. Ancak bu yöntem tamamen ücretsizdir.

Banka şubesine gidiyorsunuz. Diyorsunuz ki kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı, sonra da diyorsunuz ki tamam benim o kadar sigortam var ama puanımı öğrenebilir miyim ona göre evrak getireceğim.

Evet, bu da bankacı arkadaşımızı biraz kullandığımız bir yöntem ama ne yapalım kardeşim.

Ya da tanıdığınız bir bankacıdan dürüst bir şekilde rica ediyorsunuz ve size söyleyiveriyor.

AMAN DİKKAT! Burada dikkat etmenizi istediğim bir husus var sayın okurum. Yazımızın ilk bölümlerinde belirtmiştim, çok fazla kredi başvurusu sizin için problem olur diye. Bazı bankalar bu sorgulamayı başvuru olarak yapabiliyor.

Burada bankacıya mutlaka şunu sorun “Başvuru mu yapacaksın” Çünkü başvuru yapıp sorgulamasını yapabilir.

Bazı bankalar kredi puanınızın sorgulanması esnasında, sadece sorgulama olarak yapmaktadır. Ama bazı bankacı arkadaşlarımız, müşteriyi düşünmeden sorgulama yerine başvuruyu tercih edebilmektedir.

Kredi başvurusu YAPTIRMAYIN!

Puanınızı öğrendikten sonra eğer yeterli puana sahipseniz, yapmanız gereken ilk paragrafta da anlattığımız gibi kredi çekeceğiniz bankayı tespit etmek ve nokta atışı yapmaktadır.

Nokta atışını nasıl yaparsınız? İnternetten araştırma yaparak işe koyulabilirsiniz.

Birinci adım internetten bankaların web sayfalarını gezmenizdir.

Aşağıda bankaların web sayfalarını sizin için sıraladım;

Akbank T.A.Ş.. http://www.akbank.com
Alternatifbank A.Ş.. http://www.abank.com.tr
Anadolubank A.Ş.. http://www.anadolubank.com.tr
Burgan Bank A.Ş.. http://www.burgan.com.tr
Denizbank A.Ş.. http://www.denizbank.com
Fibabanka A.Ş.. http://www.fibabanka.com.tr
Finans Bank A.Ş.. http://www.qnbfinansbank.com
HSBC Bank A.Ş.. http://www.hsbc.com.tr
ICBC Turkey Bank A.Ş.. http://www.icbc.com.tr
ING Bank A.Ş.. http://www.ingbank.com.tr
Odea Bank A.Ş.. http://www.odeabank.com.tr
Şekerbank T.A.Ş.. http://www.sekerbank.com.tr
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.. http://www.teb.com.tr
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.. http://www.ziraatbank.com.tr
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.. http://www.garanti.com.tr
Türkiye Halk Bankası A.Ş.. http://www.halkbank.com.tr
Türkiye İş Bankası A.Ş.. http://www.isbank.com.tr
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.. http://www.vakifbank.com.tr
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.. http://www.yapikredi.com.tr

Türkiye’deki bankaların tam listesini Türkiye Bankalar Birliğinin web sayfasında bulabilirsiniz.

Sayfanın linki : https://www.tbb.org.tr/english/asp/web.asp

Ancak ilgili sayfada bütün bankaların listesi bulunmasından dolayı, kredi alabileceğiniz bankaların dışındakileri eledim ve kalanları sizin için paylaştım.

Liste harf sırasına göredir. Sakın ilk olarak Akbank yazdım diye ayrıcalık tanıdığımı düşünmeyin.

Şimdi bu listedeki banka web sayfalarını tarayarak işe başlayım. Bu web sayfalarındaki öncelikle kampanyalara bakalım. Örnek vermek gerekirse ;

Aşağıdaki resim Odeabank’a ait web sayfasının Bireysel krediler sayfasıdır. Sayfa da kredi türlerinin giriş butonları bulunmaktadır. Burada ihtiyaç kredisini banka Nakit Hazır kampanyası olarak adlandırmış ve giriş butonunu da nakit hazır olarak belirlemiştir.

Nakit Hazır resmine tıkladığımız da bankadan ihtiyaç kredisi bölümüne giriş yapmış oluruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünün bulunduğu bölüme giriş yapmış oluruz.

Bu bölümde krediye başvuru yapmak için bir buton ve kredi detayları bulunmaktadır. Buradaki detayları incelediğimiz de kredi için alınacak masraf ve komisyonlardan sonra en altta mercekle okumanız için yazılmış olan bir bölüm bulunmaktadır.

Bu durum bütün bankaların web sayfalarında ve reklamlarında hemen hemen aynıdır. Bütün bankalar müşterilerini kredi verebilmek için bu yöntemi kullanır.

Asıl önemli kısımları küçücük puntolar kullanarak oluştururlar. Bu da müşterilerin gözünden kaçabilmektedir.

Ne diyor minicik yazıda seçtiğim alanda “Banka gelir belgesi talep etme, kampanyayı durdurma, içeriğini değiştirme, başvuruları serbestçe değerlendirme hakkına sahiptir.”

Bu bankamızın kredi kampanyası TV ve diğer yayın organlarında gelir belgesiz krediniz Nakit Hazır da olarak sunulmaktadır.

Ancak bu küçük yazılı alan bizi yazımızın asıl konusu olan kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı sorusuna yöneltmektedir.

Banka diyor ki istersem senden gelir belgesi talep edebilirim.

Peki burada ki gelir belgesinden kasıt nedir? Benim kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı soruma cevap nedir? Bunun için bankanın kredi sayfasının yan tarafında “Gerekli Evraklar” bölümüne giriş butonu bulunmaktadır. Buraya giriş yaptığımız da yine aşağıda ekran görüntüsü verdim. İsterseniz bir bakalım.

Diyor ki, Ücretli Çalışanlar: Maaş bordrosu veya maaş yazısı ve şirket imza sirküleri getirmelidir.

Yani? Kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı?

Maalesef bir cevap alamıyoruz.

Bu sayfayı sizle dalga geçmek için paylaşmadım sayın okurum. Sadece görmenizi istedim.

Bankalar maaş bordronuzun kaç aylık olması gerektiğini kendi sayfalarında dahi paylaşmazlar.

Sizin yapmanız gereken gelir belgesiz kredi için bankaya başvuru yapmanız ve başvuru sonrasında onay gelmesini temenni etmeniz.

Eğer çalıştığınız kurumda 1 aydır çalışıyorsanız, daha fazla başvuru yapmayı bırakın ve 2 ay daha bekleyin. 3 Ay sonra zaten belgeniz büyük ihtimalle yeterli olacaktır.

Eğer çok fazla başvuru yaparsanız bu defa kredi başvuru sayınız artacaktır. Bu defa başvuru sayınızın yüksek olmasından dolayı, maaş bordronuzun ay sorunu kalmamasına rağmen kredi başvurunuz yine onay almayacaktır. Kredi alma süreniz daha da uzayacaktır.

Siz kredi çekmek için maaş bordrosu kaç aylık olmalı sorusunu soran okurlarım, sizler için konuyu madde madde özetliyorum:

 • İlk olarak kredi puanınızı öğrenin. Bunun için 2 yöntem vermiştim. İlki findeks, ikincisi banka şubeleri ama dikkat edelim başvuru yapılmasın.
 • İkinci olarak puanınızın yeterli olması durumunda bankaların web sayfalarını gezelim. Yukarıda bankalara ait web sayfalarının listesini paylaşmıştım. Ayrıca güncel listeyi nereden edinebileceğinizi de belirtmiştim.
 • Üçüncü olarak kafasına yatan bankanın web sayfasından gelir belgesi kredi kampanyası var ise başvurunuzu yapınız.
 • Dördüncü olarak başvuru yaptığınız banka eğer kredinizi onaylamışsa size yardımcı olduğumuz için mutluluğumuzu ifade ederim.
 • Beşinci olarak, eğer banka kredinizi onaylamamışsa ve maaş bordronuz 1 aylık ise lütfen sizden rica ediyorum başka bankaya başvurmayınız. Çünkü başvuru sayınızı gereksiz artırmış olursunuz. Bu duruma düşmemenizi temenni ediyorum.

Makalemizi sonlandırırken siz okurlarıma bu metni okuma sabrını gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür etmek isterim. Eğer sorunuz ya da aklınıza takılan bir şey olur ise yorum yazmanızı tavsiye ederim.

Teşekkürler,

3.306 Comments

 1. Kredi cekmek isteyen Ocak 31, 2018
  • admin Ocak 31, 2018
 2. Asobsalafaxy Eylül 28, 2018
 3. ปั้มไลค์ Ekim 10, 2018
 4. Asobsalafaxy Ekim 12, 2018
 5. Aubrey Ekim 30, 2018
 6. Lamont Ekim 30, 2018
 7. Darrick Ekim 30, 2018
 8. Logan Ekim 30, 2018
 9. Zachery Ekim 30, 2018
 10. Billie Ekim 30, 2018
 11. Arnold Ekim 30, 2018
 12. Coolman Ekim 30, 2018
 13. Blair Ekim 30, 2018
 14. Isidro Ekim 30, 2018
 15. Rosendo Ekim 30, 2018
 16. Tyrone Ekim 30, 2018
 17. Patricia Ekim 30, 2018
 18. Kristofer Ekim 30, 2018
 19. Carroll Ekim 30, 2018
 20. Conrad Ekim 30, 2018
 21. Santiago Ekim 30, 2018
 22. Gabrielle Ekim 30, 2018
 23. Clifford Ekim 30, 2018
 24. Greenwood Ekim 30, 2018
 25. Carmine Ekim 30, 2018
 26. Rocco Ekim 30, 2018
 27. Zachary Ekim 30, 2018
 28. Brooks Ekim 30, 2018
 29. Donnie Ekim 30, 2018
 30. Savannah Ekim 30, 2018
 31. Andre Ekim 30, 2018
 32. Jospeh Ekim 30, 2018
 33. Derek Ekim 30, 2018
 34. Mitchell Ekim 30, 2018
 35. Jordan Ekim 30, 2018
 36. Ernest Ekim 30, 2018
 37. Miquel Ekim 30, 2018
 38. Connor Ekim 30, 2018
 39. Eddie Ekim 30, 2018
 40. Gerard Ekim 30, 2018
 41. Vance Ekim 30, 2018
 42. Grover Ekim 30, 2018
 43. Enrique Ekim 30, 2018
 44. Ralph Ekim 30, 2018
 45. Johnny Ekim 30, 2018
 46. Lionel Ekim 30, 2018
 47. Harry Ekim 30, 2018
 48. Brain Ekim 30, 2018
 49. Timothy Ekim 30, 2018
 50. Forest Ekim 30, 2018
 51. Walter Ekim 30, 2018
 52. Benito Ekim 30, 2018
 53. Britt Ekim 30, 2018
 54. Morris Ekim 30, 2018
 55. Shelton Ekim 30, 2018
 56. Jessie Ekim 30, 2018
 57. Dominic Ekim 30, 2018
 58. Bennie Ekim 30, 2018
 59. Denver Ekim 30, 2018
 60. Fifa55 Ekim 30, 2018
 61. Blake Ekim 30, 2018
 62. Jefferson Ekim 30, 2018
 63. Pierre Ekim 31, 2018
 64. Edwardo Ekim 31, 2018
 65. Errol Ekim 31, 2018
 66. Jeremy Ekim 31, 2018
 67. Darwin Ekim 31, 2018
 68. Rolando Ekim 31, 2018
 69. Rickie Ekim 31, 2018
 70. Trinidad Ekim 31, 2018
 71. Domenic Ekim 31, 2018
 72. Randolph Ekim 31, 2018
 73. Hosea Ekim 31, 2018
 74. Jefferey Ekim 31, 2018
 75. Filiberto Ekim 31, 2018
 76. Sydney Ekim 31, 2018
 77. Arron Ekim 31, 2018
 78. Melvin Ekim 31, 2018
 79. Robbie Ekim 31, 2018
 80. Spencer Ekim 31, 2018
 81. Rodney Ekim 31, 2018
 82. Douglass Ekim 31, 2018
 83. Mohamed Ekim 31, 2018
 84. Marco Ekim 31, 2018
 85. Delmar Ekim 31, 2018
 86. Mohammed Ekim 31, 2018
 87. Ariel Ekim 31, 2018
 88. Fabian Ekim 31, 2018
 89. Daryl Ekim 31, 2018
 90. Julia Ekim 31, 2018
 91. Brianna Ekim 31, 2018
 92. Brock Ekim 31, 2018
 93. Herbert Ekim 31, 2018
 94. Joesph Ekim 31, 2018
 95. Ayden Ekim 31, 2018
 96. Jamel Ekim 31, 2018
 97. Devon Ekim 31, 2018
 98. Josef Ekim 31, 2018
 99. Harvey Ekim 31, 2018
 100. Refugio Ekim 31, 2018
 101. Sanford Ekim 31, 2018
 102. Johnnie Kasım 4, 2018
 103. Werner Kasım 4, 2018
 104. Denver Kasım 4, 2018
 105. Warren Kasım 4, 2018
 106. Goodboy Kasım 4, 2018
 107. Neville Kasım 4, 2018
 108. Willy Kasım 4, 2018
 109. Larry Kasım 4, 2018
 110. Danial Kasım 4, 2018
 111. Wilburn Kasım 4, 2018
 112. Gonzalo Kasım 4, 2018
 113. Laverne Kasım 4, 2018
 114. Taylor Kasım 4, 2018
 115. Lincoln Kasım 4, 2018
 116. Mason Kasım 4, 2018
 117. Dghonson Kasım 4, 2018
 118. Kevin Kasım 4, 2018
 119. Magic Kasım 4, 2018
 120. Perry Kasım 4, 2018
 121. Elliot Kasım 4, 2018
 122. Carrol Kasım 4, 2018
 123. Mohammed Kasım 4, 2018
 124. Zachariah Kasım 4, 2018
 125. Heriberto Kasım 4, 2018
 126. Jimmy Kasım 4, 2018
 127. Willie Kasım 4, 2018
 128. Lewis Kasım 4, 2018
 129. Isaias Kasım 4, 2018
 130. Darnell Kasım 4, 2018
 131. Daren Kasım 4, 2018
 132. Darrell Kasım 4, 2018
 133. Franklin Kasım 4, 2018
 134. Seth Kasım 4, 2018
 135. Hannah Kasım 4, 2018
 136. Ezekiel Kasım 23, 2018
 137. Benton Kasım 23, 2018
 138. Jarrett Kasım 23, 2018
 139. Billie Kasım 23, 2018
 140. Domingo Kasım 23, 2018
 141. Stephanie Kasım 23, 2018
 142. Tracy Kasım 23, 2018
 143. Carrol Kasım 23, 2018
 144. Riley Kasım 23, 2018
 145. Joshua Kasım 23, 2018
 146. Clarence Kasım 23, 2018
 147. Francis Kasım 23, 2018
 148. Garrett Kasım 23, 2018
 149. Sofia Kasım 23, 2018
 150. Jimmy Kasım 23, 2018
 151. Harlan Kasım 23, 2018
 152. Ronny Kasım 23, 2018
 153. Abram Kasım 23, 2018
 154. Aidan Kasım 23, 2018
 155. Isabella Kasım 23, 2018
 156. Rafael Kasım 23, 2018
 157. Danial Kasım 23, 2018
 158. Sidney Kasım 23, 2018
 159. Branden Kasım 23, 2018
 160. Grady Kasım 23, 2018
 161. Dylan Kasım 23, 2018
 162. Harland Kasım 23, 2018
 163. Adolfo Kasım 23, 2018
 164. Brady Kasım 23, 2018
 165. Fernando Kasım 23, 2018
 166. Kevin Kasım 23, 2018
 167. Ethan Kasım 23, 2018
 168. Michale Kasım 23, 2018
 169. Tomas Kasım 23, 2018
 170. Friend35 Kasım 23, 2018
 171. Curt Kasım 23, 2018
 172. Francesco Kasım 23, 2018
 173. Faustino Kasım 23, 2018
 174. Layla Kasım 23, 2018
 175. Kenneth Kasım 23, 2018
 176. Alfonzo Kasım 23, 2018
 177. Dario Kasım 23, 2018
 178. Courtney Kasım 23, 2018
 179. Raymon Kasım 23, 2018
 180. Morris Kasım 23, 2018
 181. Orval Kasım 23, 2018
 182. Edmund Kasım 23, 2018
 183. Dwain Kasım 23, 2018
 184. Elmer Kasım 23, 2018
 185. Alvaro Kasım 23, 2018
 186. Kelvin Kasım 23, 2018
 187. Marcellus Kasım 23, 2018
 188. Terrance Kasım 23, 2018
 189. Frankie Kasım 23, 2018
 190. Stephan Kasım 23, 2018
 191. Behappy Kasım 23, 2018
 192. Carmelo Kasım 23, 2018
 193. Reyes Kasım 23, 2018
 194. Eblanned Kasım 23, 2018
 195. Lorenzo Kasım 23, 2018
 196. Dustin Kasım 23, 2018
 197. Luis Kasım 23, 2018
 198. Joaquin Kasım 23, 2018
 199. Jamison Kasım 23, 2018
 200. Adrian Kasım 23, 2018
 201. Jerald Kasım 23, 2018
 202. Lily Kasım 23, 2018
 203. Trent Kasım 23, 2018
 204. Eusebio Kasım 23, 2018
 205. Abigail Kasım 23, 2018
 206. Alfonso Kasım 23, 2018
 207. Lloyd Kasım 23, 2018
 208. Derrick Kasım 23, 2018
 209. Jamie Kasım 23, 2018
 210. Steep777 Kasım 23, 2018
 211. Lloyd Kasım 23, 2018
 212. Marcus Kasım 23, 2018
 213. Jimmy Kasım 23, 2018
 214. Dalton Kasım 23, 2018
 215. Cyrus Kasım 23, 2018
 216. Wilbert Kasım 23, 2018
 217. Porfirio Kasım 23, 2018
 218. Vanessa Kasım 23, 2018
 219. Agustin Kasım 23, 2018
 220. Barney Kasım 23, 2018
 221. Chase Kasım 23, 2018
 222. Franklyn Kasım 23, 2018
 223. Joshua Kasım 23, 2018
 224. Cliff Kasım 23, 2018
 225. Hipolito Kasım 23, 2018
 226. Cody Kasım 23, 2018
 227. Dewitt Kasım 23, 2018
 228. Duncan Kasım 23, 2018
 229. Stanford Kasım 23, 2018
 230. Nickolas Kasım 23, 2018
 231. Jarod Kasım 23, 2018
 232. Lynwood Kasım 23, 2018
 233. Ruben Kasım 23, 2018
 234. Lawerence Kasım 23, 2018
 235. Felipe Kasım 23, 2018
 236. Peter Kasım 23, 2018
 237. Blair Kasım 23, 2018
 238. Nicole Kasım 23, 2018
 239. Dewayne Kasım 23, 2018
 240. Ernesto Kasım 23, 2018
 241. Grover Kasım 23, 2018
 242. Jeffry Kasım 23, 2018
 243. Orval Kasım 23, 2018
 244. Marcelino Kasım 23, 2018
 245. Bruce Kasım 23, 2018
 246. Tyree Kasım 23, 2018
 247. Gerard Kasım 23, 2018
 248. Harry Kasım 23, 2018
 249. Eugene Kasım 23, 2018
 250. Chung Kasım 23, 2018
 251. Esteban Kasım 23, 2018
 252. Cordell Kasım 23, 2018
 253. Bernie Kasım 23, 2018
 254. Corey Kasım 23, 2018
 255. Erich Kasım 23, 2018
 256. Jefferey Kasım 23, 2018
 257. Donte Kasım 23, 2018
 258. Jada Kasım 23, 2018
 259. Gavin Kasım 23, 2018
 260. Dudley Kasım 23, 2018
 261. Harry Kasım 23, 2018
 262. Markus Kasım 23, 2018
 263. Nathan Kasım 23, 2018
 264. Valeria Kasım 23, 2018
 265. Erasmo Kasım 23, 2018
 266. Matthew Kasım 23, 2018
 267. Isaac Kasım 23, 2018
 268. Chung Kasım 23, 2018
 269. Bob Kasım 23, 2018
 270. Adolfo Kasım 23, 2018
 271. Kenton Kasım 23, 2018
 272. Darren Kasım 24, 2018
 273. Chong Kasım 24, 2018
 274. Sean Kasım 24, 2018
 275. Rodrigo Kasım 24, 2018
 276. Aaliyah Kasım 24, 2018
 277. Darren Kasım 24, 2018
 278. Brenton Kasım 24, 2018
 279. Alberto Kasım 24, 2018
 280. Filiberto Kasım 24, 2018
 281. Trent Kasım 24, 2018
 282. Cole Kasım 24, 2018
 283. Frankie Kasım 24, 2018
 284. Lemuel Kasım 24, 2018
 285. Jarvis Kasım 24, 2018
 286. Jada Kasım 24, 2018
 287. Lyndon Kasım 24, 2018
 288. Sophia Kasım 24, 2018
 289. Carmen Kasım 24, 2018
 290. Hilario Kasım 24, 2018
 291. Dennis Kasım 24, 2018
 292. Winston Kasım 24, 2018
 293. Edwardo Kasım 24, 2018
 294. Tyrone Kasım 24, 2018
 295. Coco888 Kasım 24, 2018
 296. Toney Kasım 24, 2018
 297. Layla Kasım 24, 2018
 298. Reginald Kasım 24, 2018
 299. Anna Kasım 24, 2018
 300. Madelyn Kasım 24, 2018
 301. Olivia Kasım 24, 2018
 302. Alyssa Kasım 24, 2018
 303. Teodoro Kasım 24, 2018
 304. Stefan Kasım 24, 2018
 305. Wilfredo Kasım 24, 2018
 306. Boris Kasım 24, 2018
 307. Grady Kasım 24, 2018
 308. Theron Kasım 24, 2018
 309. Jerrell Kasım 24, 2018
 310. Lindsey Kasım 24, 2018
 311. Elroy Kasım 24, 2018
 312. Kevin Kasım 24, 2018
 313. Myron Kasım 24, 2018
 314. Armando Kasım 24, 2018
 315. Laverne Kasım 24, 2018
 316. Janni Kasım 24, 2018
 317. Tyrell Kasım 24, 2018
 318. Chuck Kasım 24, 2018
 319. Madison Kasım 24, 2018
 320. Cornelius Kasım 24, 2018
 321. Fidel Kasım 24, 2018
 322. Monte Kasım 24, 2018
 323. Arthur Kasım 24, 2018
 324. Aurelio Kasım 24, 2018
 325. Lawerence Kasım 24, 2018
 326. Reggie Kasım 24, 2018
 327. Bruno Kasım 24, 2018
 328. Gianna Kasım 24, 2018
 329. Percy Kasım 24, 2018
 330. Jonathan Kasım 24, 2018
 331. Terence Kasım 24, 2018
 332. Jamal Kasım 24, 2018
 333. Modesto Kasım 24, 2018
 334. Edgar Kasım 24, 2018
 335. Roberto Kasım 24, 2018
 336. Zoe Kasım 24, 2018
 337. Lyndon Kasım 24, 2018
 338. Ariana Kasım 24, 2018
 339. Roberto Kasım 24, 2018
 340. Trinity Kasım 24, 2018
 341. Ahmad Kasım 24, 2018
 342. Hayden Kasım 24, 2018
 343. Dominick Kasım 24, 2018
 344. Kermit Kasım 24, 2018
 345. Melvin Kasım 24, 2018
 346. Ian Kasım 24, 2018
 347. Natalie Kasım 24, 2018
 348. Cedrick Kasım 24, 2018
 349. Ollie Kasım 24, 2018
 350. qabeawkecm Kasım 25, 2018
 351. ปั้มไลค์ Kasım 26, 2018
 352. pevntmnlci Kasım 27, 2018
 353. credit card generator com Kasım 30, 2018
 354. ALEC Kasım 30, 2018
 355. USA Kasım 30, 2018
 356. oral queens Kasım 30, 2018
 357. EasyDownload.net Kasım 30, 2018
 358. Justin Kasım 30, 2018
 359. HARRIS Kasım 30, 2018
 360. 청주출장마사지 Kasım 30, 2018
 361. www.youtube.com Kasım 30, 2018
 362. goshen jiu jitsu Kasım 30, 2018
 363. sticker line Kasım 30, 2018
 364. tracker Kasım 30, 2018
 365. chefofking Kasım 30, 2018
 366. porn movies Kasım 30, 2018
 367. online casino Kasım 30, 2018
 368. Streaming Jav Kasım 30, 2018
 369. Free Japan Adult Video Kasım 30, 2018
 370. donate to a nonprofit Kasım 30, 2018
 371. bijakthere Kasım 30, 2018
 372. p12074 Kasım 30, 2018
 373. VAUGHN Kasım 30, 2018
 374. Watch Jav Free HD Kasım 30, 2018
 375. buy viagra online Aralık 1, 2018
 376. commercial beats Aralık 1, 2018
 377. Free Watch Jav Aralık 1, 2018
 378. 제주출장샵 Aralık 1, 2018
 379. Best music producers Aralık 1, 2018
 380. Handson Assets Aralık 1, 2018
 381. p319965 Aralık 1, 2018
 382. Handson Assets Aralık 1, 2018
 383. data hk toto Aralık 1, 2018
 384. viet bai seo oreomedia Aralık 1, 2018
 385. Patrick Teroerde Aralık 1, 2018
 386. Arlington capital Aralık 1, 2018
 387. Hedge Fund Aralık 1, 2018
 388. cheap cialis for sale Aralık 1, 2018
 389. SHANE Aralık 1, 2018
 390. Agen Poker Online Aralık 1, 2018
 391. dich vu seo binh duong Aralık 1, 2018
 392. Handson Assets Aralık 1, 2018
 393. Handson Assets Aralık 1, 2018
 394. dịch vụ seo hà nội Aralık 1, 2018
 395. hentai stigma Aralık 1, 2018
 396. Japanese porn Aralık 1, 2018
 397. Japan Sex Tube Online Aralık 1, 2018
 398. 928bet Aralık 1, 2018
 399. Arlington capital Aralık 1, 2018
 400. best porn Aralık 1, 2018
 401. fortnite hack Aralık 2, 2018
 402. Watch Jav Free HD Aralık 2, 2018
 403. Poker online Aralık 2, 2018
 404. 먹튀검증 Aralık 2, 2018
 405. child porn escort google Aralık 2, 2018
 406. 실시간스포츠중계 Aralık 2, 2018
 407. cell phone Aralık 2, 2018
 408. website laten maken Aralık 2, 2018
 409. child porn Aralık 2, 2018
 410. naruto hentai Aralık 2, 2018
 411. 계룡출장안마 Aralık 2, 2018
 412. nuwavedrip Aralık 2, 2018
 413. viagra generic Aralık 2, 2018
 414. hop am guitar Aralık 2, 2018
 415. Jeff Nadrich Aralık 2, 2018
 416. žensko spodnje perilo Aralık 2, 2018
 417. xt_blog Aralık 2, 2018
 418. รับทำ seeding Aralık 2, 2018
 419. Afrique Aralık 2, 2018
 420. Japan Sex Tube Online Aralık 2, 2018
 421. organic cotton clothing Aralık 3, 2018
 422. website laten maken Aralık 3, 2018
 423. fortnite hack Aralık 3, 2018
 424. kliknij tutaj Aralık 3, 2018
 425. nonton movie online Aralık 3, 2018
 426. Watch Jav Free HD Aralık 3, 2018
 427. chefofking Aralık 3, 2018
 428. 인천출장마사지 Aralık 3, 2018
 429. scientific-programs.org Aralık 3, 2018
 430. Wilfredo Aralık 3, 2018
 431. womens Aralık 3, 2018
 432. Maison 3D Aralık 3, 2018
 433. p52473 Aralık 3, 2018
 434. Casey Aralık 3, 2018
 435. azazie bridesmaid dress Aralık 3, 2018
 436. porno Aralık 3, 2018
 437. casinos online Aralık 3, 2018